Według danych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, zez dotyka od 1,3 do 5,7% dzieci na świecie, co czyni go jedną z najpowszechniejszych dolegliwości okulistycznych u najmłodszych. Z wykorzystaniem nowoczesnych technologii medycznych leczenie zeza nie jest jednak skomplikowane i można je wykonać w bezpieczny oraz bezinwazyjny sposób. Po lekturze naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda i ile trwa leczenie zeza u dzieci.
Jak rozpoznać zeza u swojego dziecka?
Chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko ma zeza? Pamiętaj, że okresowe odchylenie oczu to częste zjawisko u noworodków, które nie powinno rodzić poważniejszych obaw. Jednak, jeśli taka sytuacja utrzymuje się u niemowląt, które ukończyły czwarty miesiąc życia, warto udać się na badania okulistyczne, na podstawie których ocenia się konieczność i ustala przebieg leczenia zeza.
Jednym z prostszych sposobów na sprawdzenie obecności zeza u dzieci jest tak zwany cover test, który polega na zasłonięciu jednego oka i jednoczesnym obserwowaniu drugiego. W przypadku nienaturalnych ruchów drugiego oka od nosa do ucha lub od ucha do nosa istnieje możliwość, że ma się do czynienia z zezem – kolejno rozbieżnym lub zbieżnym. Zanim przystąpi się do leczenia zeza, w pierwszej kolejności należy zweryfikować taką dolegliwość u sprawdzonego okulisty dla dzieci, na przykład we Wrocławskim Centrum Okulistycznym – pod linkiem https://wco.com.pl/korekcja-wzroku/leczenie-zeza/ dowiesz się więcej o przebiegu takiej procedury.
Jak przebiega konsultacja i zabieg leczenia zeza?
Podczas spotkania w sprawie leczenia zeza okulista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad medyczny oraz wykona badanie wzroku – na tej podstawie oceni, w jakim stopniu dolegliwość wpływa na widzenie, a następnie zadecyduje o metodzie leczenia zeza.
Znany również jako operacja mięśni oka, zabieg leczenia zeza polega na korekcji ustawienia mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałki ocznej. W zależności od rodzaju zeza, lekarz może zdecydować o wzmocnieniu lub osłabieniu odpowiednich mięśni oka – operacja zazwyczaj jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Podczas zabiegu chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na powierzchni oka, aby uzyskać dostęp do wadliwych mięśni. Następnie koryguje ich długość lub położenie w celu przywrócenia prawidłowego działania gałki ocznej – pełna procedura leczenia zeza trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Po zakończeniu zabiegu leczenia zeza pacjent zazwyczaj pozostaje w klinice przez kilka godzin na obserwacji – dzieci i dorośli mogą odczuwać lekki lub umiarkowany ból w operowanym oku przez kilka dni po zabiegu, który można łagodzić za pomocą przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych.
Czas pełnej rekonwalescencji po leczeniu zeza metodą operacyjną może się różnić, ale większość pacjentów wraca do normalnych aktywności w ciągu kilku dni do tygodnia. Warto jednak pamiętać, że przez kilka tygodni po operacji należy unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych i kontaktu operowanego oka z wodą. W tym czasie ważne jest również stosowanie przepisanych kropli do oczu, które pomagają w procesie gojenia i zapobiegają infekcjom.
Zaufaj specjalistom z Wrocławskiego Centrum Okulistycznego i przeprowadź bezpieczne leczenie zeza
Regularna weryfikacja wzroku u najmłodszych pozwala na wczesne zdiagnozowanie zeza, co z kolei ułatwia jego leczenie. W razie wątpliwości dotyczących zdrowia oczu Twoich lub Twojego dziecka, skontaktuj się z Wrocławskim Centrum okulistycznym. Placówka od lat specjalizuje się w leczeniu zeza i innych dolegliwości – spójrz w przyszłość i udaj się na profilaktyczne badania wzroku, które zniwelują ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów.