Jeśli wpadł nam do głowy pomysł, by w wakacje popracować jako wychowawca na koloniach, musimy wiedzieć, na co się decydujemy. Przede wszystkim sprawdźmy, jakie będą warunki pobytu i jakie zajęcia będziemy prowadzić. Jakie cechy powinien mieć dobry opiekun? O czym trzeba pamiętać, by praca była przyjemna?
Kto nadaje się na wychowawcę na koloniach?
Jeśli chcemy być wychowawcą na koloniach, musimy pamiętać, że to kadra w dużym stopniu odpowiada za to, jak dzieci się bawią podczas wyjazdu – twierdzi Quatromondis. Życzliwi, serdeczni, uważni, weseli, doświadczeni w rozwiązywaniu różnych dziecięcych problemów opiekunowie i instruktorzy mają duży wpływ na to, czy dziecko wróci z obozu zadowolone. Dobry instruktor potrafi zachęcić dziecko do działania czy zaangażować w coś, czego dotychczas unikało. Musimy pamiętać, że wychowawca kolonijny musi przed wszystkim być cierpliwy, gdyż dzieci nie zawsze są miłe i grzeczne i potrafią zadawać naprawdę dużo pytań. Trudno sobie wyobrazić, by opiekun nie był zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany. W ciągu dnia bowiem często nie ma czasu, aby usiąść i chwilę odsapnąć. Nie łudźmy się, że na koloniach odpoczniemy – prawdopodobnie wrócimy bardzo zmęczeni.
Jakie kwalifikacje musi mieć wychowawca na koloniach?
Chcąc być wychowawcą kolonijnym, trzeba ukończyć odpowiedni kurs dla wychowawcy kolonijnego. Program zajęć jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Należy zgłosić się do wybranego ośrodka szkoleniowego. Oprócz podpisania formularza zgłoszeniowego, wymagane jest dostarczenie kserokopii ukończenia minimum szkoły średniej (lub ponadgimnazjalnej) albo studiów. Osoba, chcąca zostać wychowawcą na koloniach musi być pełnoletnia. Trzeba także dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. Kolejny wymóg to bardzo dobry stan zdrowia, poparty zaświadczeniem od lekarza.
Jaki jeszcze powinien być wychowawca na koloniach?
W czasie pracy musimy kierować się względami moralnymi i etycznymi, taką postawę przekazując dzieciom. Takie postępowanie ma zastosowanie zarówno w mniej skomplikowanych sytuacjach (np. sprzedawca za dużo wydał, trzeba polecić dziecku, by zwróciło pieniądze), jak i podczas rozmów o rasizmie. Co bardzo ważne wychowawca na koloniach musi być również dyskretny. Dzieci miewają czasami poważne problemy, a do obowiązków wychowawcy należy by nikt inny się o nich nie dowiedział, by nie zepsuć dziecku wypoczynku.
Wychowawca kolonijny to osoba, która musi chcieć przebywać z dziećmi i umieć się z nimi dogadać. Kolonie będą dla dziecka udane, jeśli podejdziemy do pracy profesjonalnie i będziemy ją wykonywać z radością.