Problemy mamy w czasie karmienie piersią – jak złagodzić ból?

Problemy mamy w czasie karmienie piersią – jak złagodzić ból?

Karmienie piersią to wyjątkowy czas dla każdej mamy. Tworzy się wtedy wyjątkowa więź pomiędzy nią i dzieckiem. Wtedy też maluch dostaje to co najcenniejsze, czułość oraz możliwość budowania pierwszej odporności organizmu, gdyż w mleku mamy znajduje się wiele cennych dla zdrowia substancji. Jednak karmienie piersią niesie za sobą również wiele problemów. Piersi stają się bardzo wrażliwe, bolesne, podrażnione. W wielu przypadkach pojawiają się także rany i nadkażenia. Jak ich uniknąć? Jak można pomóc mamie, która zmaga się z takimi problemami?

Jak unikać podrażnień piersi w czasie karmienia dziecka?

Dziecko w czasie ssania piersi może ją podrażniać, szczególnie kiedy brodawka nie jest prawidłowo podawana dziecku. Wiele pań zapomina o tym, że dziecko musi chwycić buzią całą brodawkę wraz z jej otoczką. Prawidłowe podanie piersi może znacznie zminimalizować ryzyko podrażnienia czy zranienia brodawek.

W celu uniknięcia takich podrażnień warto hartować piersi, jeszcze przed urodzeniem dziecka. Można to robić pocierając delikatnie sutki ręcznikiem fortte po kąpieli. Brodawki wtedy uodpornią się na podrażnienia spowodowane ssaniem.

Jakie są domowe sposoby na bolące piersi?

Jak wiadomo, podrażnień w czasie karmienia piersią nie da się całkowicie uniknąć. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które stosowały już nasze babcie, a także kilka nowoczesnych rozwiązań, jakie warto znać i stosować:

W tym dziale  Laktator – wygoda dla mamy

delikatny masaż – w czasie nawału pokarmowego mogą robić się zastoje pokarmu. Wtedy, przed odciągnięciem pokarmu warto bardzo delikatnie masować pierś, o ile dotyk nie będzie powodował dodatkowego bólu. Piersi nie można mocno ugniatać czy masować przy użyciu urządzeń elektrycznych, gdyż może to pogorszyć sytuację;

okłady z kapusty – w czasie karmienia piersią, szczególnie na początku tego okresu warto trzymać w lodówce kilka liści kapusty. Okłady z kapusty pomagają złagodzić obrzęk piersi, a dodatkowo sok z nakłutych liści kapusty pozwala złagodzić stany zapalne;

maści łagodzące – maści na bazie

osłonki na brodawki chicco
Osłonki na brodawki (źródło: http://www.chiccopolska.pl/produkty/8003670916598.silikonowe-osonki-na-brodawki.karmienie-piersia.akcesoria-do-karmienia-i-wkladki-laktacyjne.html)

lanoliny pozwalają na złagodzenie podrażnień, tworzą także warstwę ochronną na brodawkach. Przed posmarowaniem piersi warto zapoznać się dokładnie z ulotką. Przeważnie zalecane jest użycie maści po karmieni i wytarcie piersi przed ponownym podaniem dziecku piersi;

odciąganie pokarmu – jeżeli brodawki są bardzo mocno podrażnione można odciągać pokarm i podawać go dziecku z butelki, dzięki temu laktacja nie ustanie, a dziecko cały czas będzie karmione mlekiem mamy. W tym czasie brodawki zagoją się. Oczywiście takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy, gdy mama nie przyjmuje silnych leków przeciwzapalnych.

Jeżeli takie działania nie pomogą w złagodzeniu bólu warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem.

Osłonki na brodawki – czy warto?

Jednym ze sposobów na łagodzenie bólu piersi w czasie karmienia są specjalne osłonki. Jest to produkt wykonany z bezpiecznego silikonu. Osłonki nakłada się na brodawki w czasie karmienia piersią. Osłonki na brodawki mają różne rozmiary, dzięki czemu można je doskonale dopasować do rozmiaru brodawki. Dzięki niewielkim dziurkom na końcu osłonek dziecko może bez problemu ssać pierś i pić mleko mamy.

W tym dziale  Jak zacząć prowadzić bloga będąc mamą?