Superfoods: 5 niesamowitych produktów, które warto dodać do swojej diety

Superfoods: 5 niesamowitych produktów, które warto dodać do swojej diety

Superfoods: 5 niesamowitych produktów, które warto dodać do swojej diety

Superfoods to nieprzetworzona żywność naturalnego pochodzenia. Zasadniczo, stanowi ona cenneźródło wartości odżywczych. Nie ulega wątpliwościom, że warto mieć superfoods w swojej diecie,ponieważ może przynieść to wiele korzyści zdrowotnych dla ludzkiego organizmu.

Superfoods zawierają tak różnorodne składniki odżywcze jak na przykład:

 • witaminy,
 • minerały,
 • fitozwiązki,
 • przeciwutleniacze,
 • niezbędne aminokwasy,
 • błonnik,

dzięki czemu możemy liczyć na pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Ponadto, tego typu artykuły spożywcze

 • wzmacniają nasza naturalną odporność,
 • chronią przed chorobami,
 • spowalniają procesy starzenia.

Warto zwrócić uwagę na formę, w jakiej mogą występować superfoods. Często są one bowiem dostępne w postaci proszku—wciąż zachowują wówczas cenne składniki odżywcze. Rzecz jasna, poszczególne produkty można spożywać również w „surowej” wersji.

Jakiesuperfoods można włączyć do swojej diety? Poznaj 5 przykładów

Wśród artykułów spożywczych określanych jako tzw. superfoods możemy znaleźć takie produkty jak:

Jagody goji

Jagody gojito jeden z wielu przykładów superfood. Pochodzą one z Tybetu i Mongolii i zawierają duże ilości witaminy C. Ich cenne właściwości zdrowotne były wykorzystywane przez chińskich zielarzy już od wieków. Mimo, iż oficjalne badania naukowe wciąż jeszcze nie dostarczyły nam potwierdzenia odnośnie ich właściwości leczniczych, pewne jest jedno: jagody goji to cenne źródło przeciwutleniaczy. Można korzystać z nich np. w formie proszku czy napoju.

W tym dziale  Zdrowe przekąski z musli

Aronia

Oprócz jagód goji warto zwrócić uwagę również na aronię, czyli kwaśnawy owoc, który wyróżnia się ogromną zawartością antyoksydantów. Regularne jedzenie aronii może mieć pozytywny wpływ na stan serca oraz całego układu krążenia. Aronia to m.in. źródło witaminy C, E i B, beta-karotenu oraz minerałów (wapń, żelazo, miedź, jod).

Kasza jaglana

Kasza jaglana była niegdyś podstawą diety polskich plebejuszy. Co ciekawe ona również zasługuje na miano superfood. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż zawiera onam.in. witaminę Bi E, które dobrze wpływają na pamięć i koncentrację, a także regulują poziom cholesterolu. To jeszcze nie wszystko, ponieważ kasza jaglana może mieć również działanie przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne.

Burak

Kolejnym rewelacyjnym superfood jest burak. Choć nie jest on tak zasobny w witaminy jak np. aronia czy owoce cytrusowe, to zawiera jednak wiele ważnych minerałów, w tym w szczególności:

 • żelazo,
 • potas,
 • magnez,
 • kwas foliowy.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, zalecamy Ci spożywanie buraków surowych lub pieczonych (podczas gotowania minerały te „wytracają się”). Spożywanie buraków zapobiega anemii i obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi.

Kapusta

Ostatnim, ale nie mniej cennym superfoodw naszym zestawieniu jest kapusta. Zawiera ona m.in. witaminy: B, K, A i E. To jeszcze nie wszystko, ponieważ możemy znaleźć w niej również (mangan, wapń, żelazo, siarka). Ponieważ kapusta jest tania i łatwo dostępna (mają ją np. markety spożywcze Spar), oznacza to, że możesz niewielkim kosztem zadbać o swoje zdrowie.

W tym dziale  Zdrowa żywność - gdzie kupować?

No Comments

Post a Comment