Fotelik samochodowy dla starszych dzieci: Jak dostosować wybór do wieku i wzrostu dziecka

Fotelik samochodowy dla starszych dzieci: Jak dostosować wybór do wieku i wzrostu dziecka

Przy wyborze fotelika samochodowego zawsze powinno się mieć na uwadze wiek dziecka i jego wzrost. Istotne jest, aby akcesorium było jak najlepiej dopasowane do użytkownika, dlatego wybór nigdy nie może być przypadkowy. Wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, więc należy dokładnie przyjrzeć się opisowi producenta. Oczywiście istotną kwestią będzie to, czy coś jest wysokiej jakości, jakich materiałów użyto do produkcji.

Dobór fotelika samochodowego dla dzieci mających 6-8 lat

W przypadku fotelików samochodowych nie ma sensu się spieszyć ze zmianą na większy model. Najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się zaleceniami producenta, dopasowanie akcesorium do wieku i wagi użytkownika. Jeżeli fotelik będzie przystosowany do potrzeb i możliwości dziecka, to przełoży się to na gwarancję bezpiecznej i komfortowej jazdy. W przypadku modeli dla dzieci od 6 do 8 lat można mówić o montażu przodem do kierunku jazdy. Producent zaznacza, że produkt jest odpowiedni dla dziecka mającego powyżej 150 cm wzrostu., czyli zapewnia odpowiednią ochronę w trakcie jazdy. Foteliki przeznaczone dla starszych użytkowników w razie wypadku nie będą w stanie zagwarantować należytej ochrony ze względu na odmienną budowę anatomiczną. Zmienia się ona wraz z wiekiem, dlatego istotne staje się dopasowanie akcesoriów do fizjologii dorastającej młodzieży.

W przypadku dzieci w wieku od 6 do 8 lat nadal wymaga się fotelika zabudowanego, aby nie było problemu z właściwym przebiegiem pasa w części barkowej i biodrowej. Kolejną kwestią jest to, aby foteliki samochodowe Recaro lub innego producenta były wyposażone w specjalne uchwyty, które pozwalają na właściwe prowadzenie barkowej części pasa. W przeciwnym razie nie znajdzie on oparcia, przez co w przypadku kolizji będzie można zaobserwować nurkowanie, czyli osuwanie się dziecka pod pas. To z kolei jest prostą drogą do doświadczenia obrażeń narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

Foteliki samochodowe dla dzieci w przedziale 8-10 lat

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy w przypadku starszego dziecka można już zapomnieć o foteliku, zdecydować się na podstawkę, łatwiejszą w montażu i użytkowaniu. Będzie ona odpowiednia dopiero dla dzieci powyżej 10. roku życia. Młodsze są jeszcze za małe, potrzebują fotelika, aby zapewnić należytą ochronę przed doznaniem uszczerbku na zdrowiu lub nawet przed utratą życia. Fotelik nadal jest niezbędny, aby głowa była zabezpieczona, szczególnie przy zderzeniu bocznym i czołowym.

Istotne staje się regulowane oparcie, to samo dotyczy pasów trzypunktowych. Na uwadze powinno się mieć także, czy część biodrowa leży płasko na udach, z kolei barkowa ma przebiega przez środek barku i klatkę piersiową. Oczywiście należy również zaznaczyć, że od dobór fotelika zmienia się, jeśli dziecko jest przykładowo otyłe. Przy wyborze akcesorium należy wobec tego zawsze zwracać uwagę na budowę ciała i wzrost, zdolności motoryczne. Jeśli ktoś ma wątpliwości odnośnie zakupu, to zawsze warto poprosić o fachową pomoc obsługę sklepu.

 

Wózki dla dzieci Recaro

W tym dziale  Jak dbać o fotelik samochodowy i przedłużyć jego żywotność?

No Comments

Post a Comment