Krzesełko do karmienia – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Krzesełko do karmienia – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kiedy maluch ma pół roku, stajemy przed wyzwaniem, jakim jest rozpoczęcie podawania stałych pokarmów. Poza niezbędnymi akcesoriami, jakim są naczynia i sztućce, warto także kupić krzesełko do karmienia, które sprawi, że wygodnie podamy dziecku pokarm. Zanim dokonamy zakupu, warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę wybierając odpowiednie krzesełko.

Czy warto kupić krzesełko do karmienia?

Wielu rodziców twierdzi, że krzesełko jest tylko zbędnym wydatkiem, ale dobrze się zastanówmy, zanim zrezygnujemy z zakupu. Przede wszystkim, odpowiednio dobrane krzesełko ułatwi nam karmienie. Maluch bardzo się wierci i macha rączkami, co może sprawić, że świeżo przygotowana marchewka wyląduje na podłodze, a nie w żołądku brzdąca. W krzesełku do karmienia maluch będzie „przytrzymany” i nie będzie się wiercił tak mocno, jak wtedy, gdy posadzimy go na swoich kolanach. Dodatkowa półka, w którą wyposażona jest większość krzesełek, to świetne miejsce do odłożenia miski lub talerza. Kiedy maluch zacznie jeść sam, będzie to dla niego mały stół.

Na co zwrócić uwagę kupując krzesełko do karmienia?

Wybierając odpowiednie krzesełko dla dziecka, zwróćmy uwagę na wysokość stołu, przy którym jadamy. Ważne jest, by malucha uczyć tego, że wspólny posiłek jest czymś ważnym. Będzie to dla niego dużo łatwiejsze, jeśli będzie siedziało na równi z nami. Sprawdźmy również siedzisko. Musi być wystarczająco miękkie i wygodne, by dziecko chciało w nim w siedzieć. W przeciwnym razie będzie się denerwować i kręcić, by w końcu wypaść.

W tym dziale  Fotelik samochodowy dla starszych dzieci: Jak dostosować wybór do wieku i wzrostu dziecka

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie karmienia?

Wybierając krzesełko do karmienia, kierujmy się także wzrostem dziecka. Jeśli nasza pociecha ma pięć lub sześć miesięcy pewnie jeszcze nie siedzi sama, więc fotelik w krzesełku musi mieć możliwość takiego ustawienia, by dziecko miało w nim pozycję półleżącą. W krzesełku bez regulacji możemy sadzać dziecko, które samo stabilnie siedzi.  Dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecko ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie w postaci pasów. Najlepiej, by były one pięciopunktowe, opasujące barki i biodra dziecka, a zapinane w kroku. Pasy muszą mieć możliwość regulacji, by można je było dopasować do dzieci o różnym wzroście. W krzesełkach do karmienia są także specjalne barierki położone po bokach i między nogami dziecka. Dzięki nim siedzi ono stabilnie i zmniejsza się ryzyko niekontrolowanego upadku. Krzesełko musi mieć także stabilny stelaż. Nie może być za lekki, a jego nogi muszą być szeroko rozstawione, by krzesełko nie przewróciło się pod wpływem ruchów dziecka.

Wybierając krzesełko do karmienia opierajmy się na opiniach innych rodziców. Doświadczeni opiekunowie z pewnością doradzą nam, jaki sprzęt wybrać, by karmienie nie było mordęgą, a przyjemnością, zarówno dla nas, jak i dla naszej pociechy. Jeśli dziecko będzie wygodnie siedziało, z pewnością chętnie będzie jadło.