Zdrowe przekąski z musli

Zdrowe przekąski z musli

Podstawą dobrego stanu zdrowia jest prawidłowo zbilansowana dieta. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze zależy bowiem od wieku, płci, aktywności ruchowej oraz obecności lub braku stanu chorobowego. Ilość niezbędnego dla zachowania zdrowia, koniecznego do spożycia pokarmu nie jest osobniczo stała ale zmienia się w czasie.

Dieta

Dieta to słowo o wyjątkowo pejoratywnym wydźwięku. Kojarzy się ono bowiem z drastycznymi zasadami, nieskończonymi wyrzeczeniami oraz wiecznym uczuciem głodu. Jednakże dieta wcale nie musi sprowadzać się do ciągłego liczenia spożywanych kalorii, dążenia do utraty wagi i stosowaniem morderczych treningów. Aby tak właśnie było, należy wprowadzić jadłospis urozmaicony i bogaty w cenne składniki odżywcze. Należy przestrzegać również kilku zasad.

Zasady zdrowej diety

Jak wspomniano powyżej, prawidłowa i zdrowa dieta przede wszystkim powinna być „skrojona na miarę”, to znaczy brać pod uwagę indywidualne potrzeby danego organizmu.
Posiłki powinny być spożywane regularnie w ilości pięciu dziennie i urozmaicone między innymi o owoce sezonowe, orzechy i produkty zbożowe. Zazwyczaj każda dieta nakazuje radykalną rezygnację ze słodyczy. Kończy się to najczęściej nasilającą się frustracją i powrotem do złych nawyków żywieniowych. Okazuje się jednak, że dostarczenie organizmowi zdrowych przekąsek wpływa pozytywnie na jego stan fizyczny, ponieważ przekąski te zawierają cenne wartości odżywcze, zapobiegające nagłym napadom głodu. A dodatkowo są miłym gestem wykonywanym w stosunku do samego siebie. Poprawiają one humor i dodają pozytywnej energii.

W tym dziale  Zdrowa żywność - gdzie kupować?

Zdrowe przekąski z musli

Musli to idealna przekąska. Zawiera wiele cennych składników, w tym między innymi polecane w zbilansowanej diecie: płatki owsiane, orzechy, suszone owoce, miód, nasiona słonecznika, dyni czy sezamu.

Gotowe zestawy musli

Na rynku istnieje wiele rodzajów musli (https://e-spar.com.pl/kategoria/platki-i-musli/948). Różnią się one między sobą składem, ceną i jakością poszczególnych składników. Wybierając musli gotowe należy zwracać uwagę na listę prozdrowotnych składników, obecność cukru oraz innych dodatków słodzących.

Domowe batoniki z musli przygotowane samodzielnie w domu

Domowe batoniki z musli mogą być przygotowywane samodzielnie oraz przechowywane przez pewien czas. Stanowią bardzo zdrową przekąskę, zwłaszcza gdy przygotowywane są ze składników wysokiej jakości. Zazwyczaj zawierają: płatki owsiane górskie i żytnie, miód, otręby, mleko skondensowane oraz dżem, mus lub suszone owoce.

Domowe batoniki z musli i żurawiny

Batoniki z żurawiną są polecane wszystkim osobom ale zwłaszcza kobietom w ciąży. Żurawina zawiera witaminy, składniki mineralne i związki aktywne. Owoce żurawiny stanowią bogate źródło flawonoli, o działaniu silnie antyoksydacyjnym. Wychwytują one wolne rodniki oraz działają ochronnie w stosunku do witaminy C oraz E, zapobiegając ich utlenianiu. Żurawina działa przeciwzapalnie oraz jest polecana w profilaktyce oraz leczeniu infekcji układu moczowego.

No Comments

Post a Comment