Zimowiska dla młodzieży, czym różnią się od zimowisk dla dzieci?

Zimowiska dla młodzieży, czym różnią się od zimowisk dla dzieci?

Zimowisko to forma zorganizowanego wypoczynku, skierowana zazwyczaj do dzieci oraz młodzieży i odbywająca się podczas trwania zimowej przerwy semestralnej, czyli po prostu ferii zimowych. Zimowiska, w związku z tym, że odbywają się w czasie trwania zimy, najchętniej organizowane są w miejscach, gdzie możliwe jest uprawianie sportów zimowych, co zaspokaja potrzebę ruchu, świetnie wypełnia program wyjazdu i sprawia wiele radości, zarówno młodszym jak i starszym.

Czym organizatorzy wypoczynku przyciągają jego uczestników?

Nadzwyczaj oczywiście liczbą atrakcji oraz różnorodnością programu. Zajęcia ruchowe przeplatane są najczęściej z zajęciami statycznymi, na przykład plastycznymi lub rękodziełem. Aktywność na zewnątrz pomieszana z seansami filmowymi lub turniejami gier planszowych.

Taka różnorodność atrakcji sprawia, że łatwiej przyciągnąć na wypoczynek większą liczbę uczestników o zróżnicowanych zainteresowaniach i predyspozycjach. Dzieci bardziej ruchliwe nie obawiają się, że będą się nudzić i nie będą miały możliwości, aby dać upust swojej energii. Z kolei osoby mniej żywiołowe, lubiące ciszę lub zajęcia indywidualne, z pewnością także nie będą się nudzić.

Jak zazwyczaj wygląda zimowisko dla dzieci?

Zimowiska dla młodszych odbiorców na pewno różnią się od zimowiska dla młodzieży (https://quatromondis.pl/zimowiska/dla-mlodziezy). Do dzieci kieruje się mniej skomplikowany i wymagający program, więcej jest tam swobodnej zabawy i czasu spędzonego z rówieśnikami.

W tym dziale  Jaki fotelik samochodowy wybrać dla przedszkolaka?

Jednocześnie, wypoczynek dla młodszych uczestników zazwyczaj przewiduje wiele scenariuszy, na przykład na pogodę i niepogodę, czy zapas alternatywnych propozycji dla osób, które nie będą mogły lub chciały skorzystać z głównych atrakcji przewidzianych przez program.

Należy również być przygotowanym na sytuacje, kiedy dzieci nie chcą uczestniczyć w określonych atrakcjach lub bardzo szybko (szybciej niż się przewidywało) się nimi znudzą.

Młodzież z kolei zazwyczaj ceni sobie indywidualność oraz przynależność do grupy rówieśniczej. Stąd często chcą przebywać w swoim gronie, potrafią nawet sami zorganizować sobie czas lub spontanicznie zmienić zasady odbywającej się gry lub zabawy w taki sposób, aby odpowiadał im po prostu bardziej.

Nie ma w tym nic złego. Dobrze jest być elastycznym. Zwłaszcza że celem zawsze jest zadowolenie i bezpieczeństwo uczestników.

Co można zaproponować starszym?

Na zimowisku starsza młodzież zazwyczaj lubi przebywać na świeżym powietrzu. Sport i wszelkie zabawy na zewnątrz odbierane są zwykle bardzo pozytywnie.

Warto dać młodym również prawo głosu i po prostu pytać, co chcieliby robić lub w jaki sposób urozmaicić program zajęć. To obopólna korzyść, ponieważ uczestnicy w ten sposób będą realizować wybrane przez siebie zajęcia, a organizatorzy zdobędą nowe, świeże pomysły do wykorzystania.

Wiek nastoletni rządzi się także swoimi prawami. Młodzi chcą czuć się już niezależni i samodzielni i należy próbować dawać im tę możliwość. Wszelkie gry integracyjne, spajające grupę rówieśniczą są mile widziane i z pewnością przyniosą wiele korzyści dla całego pobytu na wyjeździe.

W tym dziale  Czym zwiększyć odporność dziecka?

No Comments

Post a Comment