Spacerówki – jaką wybrać?

Spacerówki – jaką wybrać?

Wózek spacerowy to duża wygoda dla rodzica i zupełnie inny komfort spacerowania dla dziecka. W sklepach z produktami dla dzieci znajdziemy wiele rodzajów spacerówek, które można idealnie dopasować do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę wybierając wózek spacerowy dla dziecka? Poniżej omówione zostały najważniejsze kwestie związane z wyborem wózka spacerowego dla dziecka.

Jakie rodzaje wózków spacerowych są dostępne w sklepach?

W ofercie producentów wózków dla dzieci znajduje się kilka rodzajów spacerówek, dzięki czemu każdy rodzic może wybrać taką, która najbardziej spełni jego oczekiwania i potrzeby dziecka. Do najczęściej wybieranych wózków spacerowych nalezą:

klasyczne spacerówki – są to wózki przeznaczone dla dzieci w wieku od około 6 miesięcy (siedzących samodzielnie) do około 3 lat. Są to wózki składane, które można zabrać ze sobą w dłuższą podróż samochodem. Z reguły mają regulowane położenie oparcia i wysokość podnóżka;

spacerówka typu parasolka – jest to wózek dla nieco starszych dzieci. Składa się do bardzo niewielkich rozmiarów i jest stosunkowo lekki;

wózek wielofunkcyjny – kupując wózek wielofunkcyjny otrzymujemy spacerówkę, jako jeden z jego elementów. Dołączona do zestawu spacerówka jest z reguły bardziej masywna niż klasyczne spacerówki kupowane jako samodzielne wózki;

W tym dziale  Czym myć butelki dla niemowląt?

spacerówki dla wieloraczków – najczęściej kupowane są spacerówki dla bliźniaków. Wózki dla trojaczków i większej ilości dzieci z reguły dostępne są na zamówienie. Spacerówki bliźniacze często wykorzystywane są także przez rodziców dzieci, które urodziły się w krótkim odstępie czasu np. jednego roku.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek spacerowy?

Wybierając wózek spacerowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, po jakim terenie będziemy głównie się poruszać. Zupełnie inne konstrukcja będzie wózka do miasta i takiego, który będzie wykorzystywany w głównej mierze poza terenem zabudowanym. Wózki miejskie są z reguły lżejsze i mają cieńsze koła. Wózki poza miasto będą miały bardziej solidną konstrukcję, będą masywniejsze oraz ich koła będą wyposażone w bieżnikowane opony, które będą lepiej trzymać się nierównej nawierzchni.

Wózek spacerowy należy dopasować też do wieku dziecka. Jak to zostało wspomniane klasyczne spacerówki sprawdzą się dla dzieci, które już pewnie siedzą, ale lubią jeszcze sobie przysnąć w czasie jazdy.  Dla starszych dzieci, które już samodzielnie chodzą i więcej czasu spędzają na nogach niż w wózku o wiele lepsze będą spacerówki typu parasolka.

Bardzo ważne jest także bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy. Dlatego należy wybrać wózek spacerowy o solidnej konstrukcji i wytrzymałych oponach. Koła powinny mieć hamulce, a cała konstrukcja mieć blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym złożeniem. Ponadto siedzisko wózka musi mieć pasy bezpieczeństwa, które zminimalizują ryzyko wyślizgnięcia się dziecka w czasie jazdy.

W tym dziale  Jak dbać o fotelik samochodowy i przedłużyć jego żywotność?

Warto też zwrócić uwagę na to, czy poszczególne elementy wózka można regulować. Dla wygody dziecka w wózku powinna być możliwość regulacji położenia oparcia, a także wysokości podnóżka. Z kolei dla rodzica dużą wygodą jest to, gdy wózek posiada regulację wysokości rączek.